Blaty, stoły loft, klejonka lita

Miło nam poinformować Państwa, że poszerzyliśmy ofertę handlową na lite blaty dębowe i jesionowe. Te dwa gatunki cieszą się uznaniem ze względu na ich właściwości fizyczne i mechaniczne.

Stół dębowy LOFTStół dębowy LOFT

Blaty są klejone tylko po szerokości, nie są to mikrowczepy. Do wyboru mamy dwie klasy – bezsęczną* i rustykalną z sękami. W blatach rustykalnych sęki wypełniamy żywicą w kolorze czarnym lub bezbarwnym.

Szerokości lameli dobierane są indywidualnie a grubość samego blatu wynosi zazwyczaj 4cm. Grubość ta daje nam stabilność samego blatu i lepsze rozłożenie naprężeń drewna. Cieńsze blaty powinny być wzmocnione ramą lub mieć stabilne równomierne podparcie również dotyczy to blatów klejonych z bardzo szerokich lameli (niezalecane).

Można zamówić wszystkie kształty blatów. Najbardziej popularne wymiary to 220x100x4cm, 200x100x4cm, 180x90x4cm, 160x80x4cm. W ofercie znajdują się również okrągłe jak i owalne blaty.

Blaty rozkładane o tym samym usłojeniu, tzn. cięte są w określonych proporcjach dopiero po sklejeniu – daje to nam ten sam rysunek słoja.

Sposób wykończenia krawędzi – najbardziej popularna krawędź blatów klasycznych to R2 – 2mm zaoblenie krawędzi blatu pozwala nam komfortowo opierać na nim  przedramie i zabezpiecza rant przed przypadkowym mechanicznym uszkodzeniem blatu.

Do wyboru mamy również inne krawędzie z frezem lub cięte pod kątem np. 45*, 75* lub coraz bardziej popularne nieregularne – z oflisami – live edge.

Krawędzie standardowe:

Olejowanie a może woskowanie zamiast lakierowania? Dlaczego sięgamy po drewno? Zapewne dlatego żeby przełamać sztuczną przestrzeń w naszym otoczeniu. Oleje, woski, twarde woski olejne przybliżają nas do drewna i nie odcinają efektu w taki sposób jak lakier choć mamy w ofercie również lakier który jest najbardziej zbliżony efektem do wosku twardego olejnego. Co jest najlepszym zabezpieczeniem drewna – zdecydowanie wygrywa pod tym względem lakier.

Kolor blatu w przypadku olejowania. Dąb ciemnieje pod wpływem oleju daje nam efekt mokrego drewna – słoje stają się bardzo wyraźne a kolor zmnienia się z beżowego w ciepły brąz. W przypadku jesionu olejowanie również wydobywa głębokie usłoje drewna a kolor w przeciwieństwie do dębu przybiera ciepłą barwę żółtego.

Kolor blatu w przypadku zastosowania twardych wosków olejnych. Dąb już tak nie ciemnieje jak pod wpływem oleju, słoje stają się  wyraźne a kolor zmnienia się z beżowego w jasny brąz na przemian z beżem. W przypadku jesionu również wydobywa usłojenie drewna a kolor w przeciwieństwie do dębu przybiera barwę jasno beżową z mniejszym efektem żółci jak w przypadku lakieru.

Kolor blatu w przypadku zastosowania lakieru i wosku. Dąb i jesion przybiera po utwardzeniu swój naturalny kolor jednak w przypadku wosku „nie odcina” on nas tak jak lakier.

Jak zabezpieczyć drewno?

  1. Lakier
  2. Olej, mieszanka oleju z woskiem
  3. Wosk

Lakier wygrywa swoją trwałością i bardzo dużą odpornością na plamy, natomiast olej i olejowoski również ochronią nas przed plamami lecz długotrwałe narażanie blatu na kontakt z plamami z wina, soku z buraków, jagód może spowodować przebarwienia. Oleje wygrywają z lakierem napewno pod względem zarysowań, które to można usunąć papierem ściernym. Przeszlifowane zarysowania wystarczy ponownie zaolejować i znowu możemy się cieszyć „nowym” blatem. W przypadku lakieru zarysowania trzeba usuwać z całości płaszczyzny blatu. Wosk natomiast jest najbardziej wymagającym środkiem zabezpieczenia blatów, ponieważ podczas czyszczenia jego cienka warstwa jest wycierana.

Złoty środek na zabezpieczenie blatu to Woski twarde olejne z domieszką żywicy. Cieszą się coraz większym uznaniem przez użytkowników nie tylko mebli ale i schodów oraz podłóg drewnianych, które są najbardziej narażone na zarysowania oraz plamy. 

Przyjmujemy zamówienia na lite blaty dębowe i jesionowe wg projektu klienta. W ofercie są również metalowe nogi w stylu LOFT. Stal malowana proszkowo ze strukturą lub bez w kolorze RAL. Nogi w dowolnym kształcie np. U, X, Pająk, itp.

Szczotkowanie drewna to proces mechaniczny – tradycyjna metoda -przepuszczanie blatu przez wał ze szczotką drucianą lub bardziej agresywne piaskowanie. Proces ten ma na celu postarzenie drewna i pokazać głęboką strukturę drewna.

Zamówienia przyjmujemy osobiście w biurze w formie pisemnej lub zdalnej mailem. Aby rozpocząć produkcję pobieramy zadatek w wysokości 30% wartości zamówienia.

Transport i wysyłka. Blaty i stoły można odebrać osobiście w firmie lub wysłać firmą Raben na palecie zbitej pod wymiar. Wysyłki są możliwe na terenie kraju i UE

Ile kosztuje blat? Średnia cena z 1m2 blatu dębowego gr. 4cm to koszt 900-1000zł.

 stoliki kawowe dębowe

Ile kosztuje wysyłka stołu o wymiarach blatu 220x100x4cm? Jest to koszt na terenie kraju 280zł.

Jaki jest termin realizacji zamówienia? Jest to najczęściej od 2 do 4 tygodni*, w zależności od ilości zamówień. W niektórych przypadkach może ten czas się wydłużyć.

*podane ceny są cenami netto

NOGI LOFT

*patrz normy na blaty

blaty i stoły – karta informacyjna

normy na blaty

dokładki system dokładek instrukcja montaż